איגוד חברות אנרגיה מתחדשת בישראל לוגו איגוד חברות אנרגיה מתחדשת בישראל

טכנולוגיה ישראלית

 

 

 אקופיה Ecoppia

חברת אקופיה הישראלית לקחה על עצמה למזער את אובדן הנצילות הנגרם כתוצאה מאבק על ידי מתן פתרון מלא לפארקים סולאריים גדולים הממוקמים באיזורים מדבריים. המוצר החדשני של אקופיה הוא למעשה מערכת אוטומטית המותקנת בפארק, ומורכבת מצי של רובוטים המנוהל ע"י מערכת ראשית (מסטר). כל רובוט אחראי על ניקוי של שורה סולארית מוגדרת ומבצע ניקוי מידי ערב, לאחר רדת החשיכה, ללא כל שימוש במים, בצורה אוטומטית ואפקטיבית המסירה מעל 99% מהאבק בכל נקיון.

לכל מערכת רובוטית פאנל סולארי ייעודי הטוען את הבטריות של הרובוט במהלך היום ומאפשר ניקוי יומומי ללא צורך במקור חשמל חיצוניץ את המערכת ניתן לתכנת ליציאה לניקוי היומי בשעה ייעודה, ואף לשלוט מרחוק על כל המערכת באמצעות מחשב או טלפון נייד.

על ידי הורדה משמעותית בעלויות הניקוי והתחזוקה של הפארק, ובנוסף ייצור מוגבר של אנרגיה ועליה בתפוקות, חברת אקופיה מייצרת ערך כלכלי משמעותי לבעלי הפארק וחוסכת הרבה כאבי ראש לצוותים התפעוליים שהאחראיים על התחזוקה והתפוקות.

את המערכת ניתן להתקין גם בפארקים קיימים (retro fits) וגם בפארקים חדשים (new builds), כאשר ההחזר על ההשקעה (ROI) נע בין 12 ל-30 חודשים בלבד.

הטכנולוגיה הרובוטית הייחודית שפיתחה אקופיה נחשבת כיום למתקדמת מסוגה והיא מוגנת פטנטים. עד היום הרובוטים של חברת אקופיה ניקו מעל 4.5 מליון פאנלים סולאריים ועד סוף 2015 המערכת צפויה לנקות 10 מליום פאנלים סולאריים מידי חודש.

לקישור לוידאו - לחצו כאן

 

מרכז יזמות וחדשנות לאנרגיות ירוקות - רותם תעשיות

רותם תעשיות, הזרוע העסקית של הקריה למחקר גרעיני נגב, מפעילה מרכז יזמות וחדשנות לטכנולוגיות ירוקות בפארק התעשיות רותם שבנגב, כמנוף לקידום והאצה של התפתחות כלכלית וטכנולוגית של ענפי האנרגיה, המים ואיכות הסביבה בישראל בכלל, ובנגב בפרט. המרכז פועל לקידום, יישום ותיעוש טכנולוגיות מתקדמות בתחומי האנרגיה החלופית והמתחדשת, איכות הסביבה, טכנולוגיות מים ועוד.

במסגרת המרכז מתבצעת פעילות משלושה סוגים:

 • שדה ניסויים למתקני חלוץ, אבי-טיפוס, בטא ואלפא סייט:  שטח ייעודי בן כ-600 דונם למתקני פיילוט וניסויים של טכנולוגיות ירוקות ישראליות, בשלבי פיתוח שונים. לטובת שדה הניסוי תוקם תשתית מתקדמת לניטור, איסוף, ניתוח נתונים, הפקת דוחות והשוואת ביצועי המערכות הניסיוניות (תפוקות/ עלויות) אשר יותקנו כמערכות עזר ושירות למטרות מחקר.

 • הנבטה, מו"פ והשקעות בטכנולוגיות ומיזמים חדשניים מבית ומחוץ – הורייזן גרינטק ונצ'רס, חממה טכנולוגית לאנרגיות נקיות:  גוף ההשקעות "הורייזן גרינטק ונצ'רס" לו שותפים קונצרן אלסטום הצרפתי, רותם תעשיות, וחברת גפן ביומד עוסק בהנבטת פרויקטי SEED בתחום האנרגיות הירוקות. לצד גוף ההשקעות, רותם תעשיות עוסקת במחקר ופיתוח של טכנולוגיות ירוקות מתקדמות – על ידי חוקרים ומהנדסים מתוך רותם (In-House), ובאמצעות סיוע טכנולוגי/תשתיתי ליזמים וחברות חיצוניים, העוסקים בפיתוח טכנולוגיות ירוקות, הזקוקים לסיוע טכנולוגי מולטי-דיסציפלינארי. המרכז לאנרגיות ירוקות שבפארק תעשיות רותם מעודד חוקרים, יזמים, אנשי אקדמיה וגופים מסחריים המפתחים ו/או משווקים טכנולוגיות חדשניות בתחום להצטרף למרכז, ולהסתייע בתשתית הטכנולוגית והעסקית העשירה.

 •  ליווי וסיוע מקצועי בהקמת תחנות כוח ומתקנים סולאריים מסחריים: קידום פרויקטים בתחום האנרגיות הירוקות (בעיקר סולאריות) בנגב – כדוגמת קידום וסיוע בהקמת תחנות כוח סולאריות בנגב, סיוע בהקמת מתקני הדגמה לטכנולוגיות חדשניות, קידום פרויקטים ירוקים ביישובי הסביבה ועוד.

line

קרן ההשקעות הון הטבע - Capital Nature

הון הטבע (CapitalNature) היא חברת השקעות מובילה המתמקדת במימון ובקידום יזמות בשלבי פיתוח ראשוניים בתחום האנרגיה המתחדשת. בזכות הניסיון העשיר של צוות בית ההשקעות, באמצעות מינוף הטכנולוגיות והיכולות העסקיות של שותפיו, הון טבע (CapitalNature) בונה חברות איכותיות מן המסד עד הטפחות. 

חברת הון הטבע (CapitalNature) השיקה את פעילותה ב-2011 ומפעילה מאז את המרכז הטכנולוגי לאנרגיה מתחדשת בערבה. החברה עובדת צמוד עם שותפיה הכוללים את אלביט, רפאל, אורמת, ביטוח ישיר, פרוסיד, קונסנסוס, אוניברסיטת בן-גוריון, מכון ערבה, ומנהלת האנרגיה המתחדשת אילת-אילות.

תחומי ההשקעות של הון טבע (Capital Nature):

 • אנרגיה סולרית

 • אנרגיית רוח

 • דלק ביולוגי וביומסה

 • אנרגיה גיאותרמית

 • יעילות אנרגטית

 • רשתות חשמל חכמות

 • אחסון אנרגיה

 • שינוי והפצת חשמל

 הון הטבע (CapitalNature) מספקת מימון ייעודי למחקרים אקדמיים יישומיים בתחום האנרגיה המתחדשת מתוך אמונה כי מימון מחקרים אקדמיים מעניק הזדמנות נוספת לאיתור פריצות דרך טכנולוגיות בתחום זה. פרויקטים מחקריים שיסיימו בהצלחה את תכנית המחקר מהווים מועמדים מרכזיים לקבלת מימון מחטיבת ההשקעות של הון טבע (CapitalNature), וכך יבטיחו לעצמם תמיכה ומימון מתמשכים לטווח ארוך. בנוסף למימון לחברות ההזנק ולמחקרים היישומיים, מאפשרת הון הטבע (CapitalNature) שימוש בשדה הניסויים שלה בערבה על מנת לבחון את הטכנולוגיה בתנאים אמיתיים ולהציג ביצועים שנבדקו ואומתו. 

 


ברנמילר אנרג'י - Brenmiller Energy

חברת ברנמילר אנרג'י, הינה חברה בתחום התרמו הסולארי אשר הוקמה ע"י אבי ברנמילר, מנכ"ל סולל וסימנס CSP לשעבר, בתחילת 2012. לצוות החברה ניסיון וידע מצטבר של עשרות שנים בתחום הסולארי בכלל, ובתרמו-סולארי בפרט, השאוב מהקמת תחנות סולאריות בארה"ב ובספרד בקיבולת של למעלה מ-500 מגה וואט.

חברת ברנמילר אנרג'י פיתחה טכנולוגיה תרמו-סולארית חדשנית לייצור חשמל נקי (סולארי בלבד) הכוללת מערכת מתקדמת ומהפכנית לאגירת אנרגיה בהיקפים גדולים – the bCell™ System. לאחרונה קיבלה החברה, מהמדען הראשי במשרד האנרגיה והמים, אישור לכך שמדובר בטכנולוגיה חדשנית העונה להגדרה של מתקן חלוץ. בהתאם לזאת, מתכננת החברה הקמה של מתקן מסחרי ראשון, בגודל של MW1.5, שיחובר לרשת תחת ההסדרה הקיימת של רשות החשמל, ב-2014.

כיום, מעסיקה החברה כ-70 עובדים בהיקף משרה מלא, וכן מאות ספקי משנה בהיקפים שונים.

למוצר bCell™ System של החברה יתרונות בולטים על פני אלטרנטיבות אחרות:

 • הטכנולוגיה שפותחה, אשר מתבססת על טכנולוגיית השקתות המוכחת, מאפשרת לייצר חשמל זול ואמין מהשמש ב-75% משעות השנה וזאת לעומת פתרונות סולאריים אחרים אשר מייצרים אנרגיה מהשמש רק בכשליש מהזמן.

 • טכנולוגיה בת שיגור (dispatchable) המאפשרת אמינות גבוהה יותר, זמינות החשמל לפי דרישה ושליטה מלאה על ייצור החשמל.        

 • זמינות החשמל המיוצר היא מסביב לשעון ובהתאם לביקוש, ואיננה מחייבת הקמת תחנות כח דלקיות לגיבוי במקרה של אי זמינות השמש או הרוח.

 • בנוסף למערכת האגירה קיימת במערכת אופציה של מערכת גיבוי יעילה ביותר הפועלת באמצעות כל מקור דלק חלופי ומאפשרת ייצור חשמל של 100% ממקורות מתחדשים

 • המערכת כולה מתוכננת בצורה מודולארית. הבניה המודולרית מאפשרת הקמת תחנות בכל גודל נדרש, ממגה-ואט אחד ועד אלפי מגה-ואטים. יכולת זו מאפשרת גם גידול מדורג לאורך השנים על פי הדרישות הקיימות באותה העת. כמו כן מאפשר השימוש באבני בנין קטנות, גמישות מרבית בשימוש בשטח.

 • התכנון המודולארי של המערכת מאפשר תיעוש של תהליכי היצור וההקמה תוך יצירת מקומות עבודה לעובדים מקומיים רבים במגוון מקצועות גדול

 • מחיר החשמל המיוצר זול משמעותית ממחירי האנרגיה התרמו-סולארית היום ומהווה מחיר כלכלי לאלטרנטיבות הפוסיליות הקיימות היום.

 • בתכנון המערכת הושם דגש מיוחד שלא להשתמש בחומרים מזהמים או מסוכנים לאדם ולחי .

לצפיה בקטע וידאו על פעילות החברה - לחצו כאן


ארמת - ORMAT

אורמת הינה חברה המובילה בעולם בתחום האנרגיה הגיאותרמית והפקת חשמל מחום שיורי. אורמת מתכננת מפתחת, מקימה, מחזיקה ומפעילה תחנות כח המפיקות חשמל ממקורות אנרגיה ”ירוקה“ שמקורה בשדות גיאותרמיים וכן תחנות כוח המפיקות חשמל מחום שיורי. בכך נחסך שימוש בדלק ונמנעות פליטות של גזים מזהמים לאוויר ופגיעות נוספות באיכות הסביבה.

אורמת צברה ניסיון של ארבעה עשורים בשימוש בטכנולוגיה הייחודית שלה לפיתוח, יצור ושיווק מערכות כוח חדשניות.

במהלך שנות פעילותה ועד היום, אורמת הקימה תחנות כוח גיאותרמיות ולניצול חום שיורי בהספק כולל של כ 1200- מגה ואט ללקוחותיה ולעצמה ב- 24 מדינות בעולם.

מערכות הכוח והציוד של אורמת מותקנים ביותר מ- 70 מדינות.

ממפעלה ביבנה, אורמת מתכננת, מייצרת ומספקת מערכות כוח נקיות וידידותיות לסביבה המורכבות מממירי אנרגיה של אורמת.

ישנם 75  פטנטים המגנים על הטכנולוגיה של אורמת בכל העולם.

אורמת מעסיקה למעלה מ- 1000  עובדים ברחבי העולם מתוכם כ- 470 עובדים במו"פ, הנדסה וייצור במפעלה ביבנה.

  


סולאראדג' - SolarEdge

סולאראדג' מספקת מערכת חדשנית לייעול הפקת חשמל מאנרגית השמש בטכנולוגיה סולארית פוטו-וולטאית (PV). המערכת מאפשרת ניצול מלוא פוטנציאל הקולטים הסולאריים להחזר מהיר יותר על ההשקעה, וללא המגבלות המוכרות בתחום. המערכת הייחודית הינה פרי פיתוח החברה, מיוצרת בישראל, ומותקנת ברחבי העולם. המערכת מתאימה להתקנות ביתיות, מבנים חקלאיים ותעשייתיים ושדות סולאריים, ולמרבית סוגי הקולטים.

המערכת מבוססת על יחידות בקרה חכמות – PowerBox – המותקנות על כל אחד מהקולטים ומאפשרות אופטימיזציה של הפקת האנרגיה ברמת הקולט הבודד, וכן ניטור ובקרת ביצועי כל קולט. בנוסף כוללת המערכת ממיר מתח ייחודי, אשר תוכנן במיוחד לעבוד עם יחידות הבקרה, ופועל ביעילות של מעל 97%.

סולאראדג' הוקמה בשנת 2006 על ידי יוצאי יחידת הטכנולוגיה של חיל המודיעין. החברה מעסיקה מעל ל 100 עובדים בסניפיה בגרמניה, ארה"ב, יפן וישראל, בה נמצא גם מרכז הפיתוח. כ 180 עובדים נוספים מועסקים בקו הייצור של החברה במפעל בצפון הארץ.

סולאראדג' זכתה להכרה בינלאומית ולפרסים רבים, לרבות פרס Red Herring Europe 2010 לחברות בחזית הטכנולוגיה ובחירה כאחת מ 10 החברות החדשניות ביותר בתחום האנרגיה ב 2010 על ידי Fast Company Magazine

מערכות סולאראדג'

 


 אאורה סולאר - AORA SOLAR

 חברת אאורה ( לשעבר א.ד.י.ג סולאר), חלוצה בתחום יישומי אנרגיה סולארית בטמפרטורות גבוהות מאוד (C1000). החברה פתחה והקימה מגדל שמש מודולארי של KW100 אותן ניתן לחבר יחד לשרשרת של תחנות כוח, הנבנות לפי דרישת הלקוח. כאשר אין אור שמש בכמות מספקת (בעננות או בלילה), המערכת ההיברידית  (סולארי \ דלק ), פועלת באמצעות כמעט כל מקור דלק חלופי, ובכך מאפשרת אספקה שוטפת של אנרגיה ירוקה, 24 שעות ביממה.

 השדה הסולארי של חברת אאורה בקיבוץ סמר בערבה


מילניום אלקטריק - MILLENIUM ELECTRIC

מילניום אלקטריק הנה חברה ישראלית בפריסה בינלאומית, בעלת ניסיון של למעלה מ-20 שנה בתעשייה הפוטווולטאית. מילניום מתמחה במשך שנים בפיתוח, ייצור והתקנה (TurnKey) של תחנות כוח סולאריות פוטווולטאיות ופוטווולטאיות תרמיות בישראל ובעולם. למילניום יכולת יצור של כ-200 MWP, ו-17 MWP פרויקטים מותקנים. תחנות פוטו-וולטאיות מחוברות של חברת מילניום אלקטריק, פועלות כבר משנת 2004, בגרמניה, איטליה, קוריאה, ספרד, ישראל ועוד.


מילניום עוסקת רבות במו"פ, וניהלה שישה פרויקטי מו" פ במסגרות החמישית והשישית של השוק האירופאי המשותף, כמוכן לחברה מספר פטנטים רב. החברה מובילה עולמית ובעלת נסיון רב בטכנולוגיית הפוטווולטאית-תרמית, מדובר בקולטים משולבים ביעילות של כ-85 % המייצרים חשמל פוטו-וולטאי ואנרגיה טרמית (מים חמים). הקולט המשולב מייצר חשמל בכמות הגדולה בעד כ- 30% מתפוקתו של קולט פוטווולטאי רגיל ע"י מניעת הפסדי החום באמצעות המים המסוחררים בקולט המקררים את התאים הפוטווולטאיים ובכך מוסיפים ליעילות פעולתם בשטח. בנוסף ניתן לתעל האנרגיה התרמית המופקת ביעילות של כ-70 אחוז לשימוש תעשייתי וביתי נרחב ואף לייצור חשמל נוסף בשיטת קו-גנרציה.  התחנה הגדולה בעולם מסוגה בטכנולוגיה זו נבנתה לאחרונה במעגן מיכאל ע"י מילניום, החשמל נמכר לרשת הישראלית, בעוד המים החמים משמשים את הקיבוץ עבור המכבסה, רחצה  ומשאבות חום ויוצרים חסכון כספי רב נוסף.

 

תחנת כח סולארית פוטווולטאית- תרמית של חברת מילניום אלקטריק במעגן מיכאל

 


 לוייתן אנרגיה - LEVIATHAN ENERGY

לווייתן אנרגיה היא קבוצת חברות ישראליות המתמקדות בפיתוח מוצרים ייחודיים להפקת אנרגיה משני מקורות מתחדשים – מים ורוח:

לווייתן אנרגיה הידרואלקטרית- מפתחת טורבינה ייחודית "בנקטינה" המייצרת חשמל מזרימת נוזלים בצנרות. ייחודיות המוצר ביכולת לתמוך באספקת לחץ במורד הטורבינה ותמיכה בספיקות משתנות וכל זאת בתוך הצינור. למוצר מספר שווקי יעד- שוק עודפי הלחצים בצנרות. קיים עודף אדיר של לחצים במערכות המים, הגורם לדלף של עשרות אחוזים ממי השתייה. התקנת הטורבינה תפחית את רמת הדלף ותייצר כסף ממכירת חשמל עבור חברות המים. שוק נוסף – רשת המים החכמה ואבטחת מקורות המים – היכולת לספק חשמל בנקודה בה הוא חיוני לאורך הצנרת. החברה החלה בהתקנות ראשונות בארץ ועם הזמנות ראשונות לאספקות לחו"ל

לווייתן אנרגית רוח – מפתחת טורבינת רוח בעלת ציר אנכי המיועדת להתקנה על גגות בתים. הטורבינה Wind Tulip מתמודדת היטב עם רוחות טורבולנטיות, פועלת בשקט וללא רעידות, לא מחייבת הקמת תוקן ובעלת אסטטיקה שובת עין. הטורבינה מתוצרת לווייתן הינה טורבינת הרוח הקטנה הראשונה בישראל שחוברה לרשת החשמל הארצית (התקנת דגם Wind Lotus).

 

(מימין לשמאל) התקנת טורבינת בנקטינה, התקנת טורבינת רוח לוטוס ואב טיפוס לטורבינת רוח טוליפ

 

 


(המשך יבוא)

 

footerLine
דף הבית | אודות | צור קשר | מפת האתר | תנאי שימוש | English English HTML 4.01 Verified CSS 2.1 Verified
כל הזכויות שמורות לאיגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל 2017 ©