איגוד חברות אנרגיה מתחדשת בישראל לוגו איגוד חברות אנרגיה מתחדשת בישראל

אודות איגוד החברות

line

איגוד חברות אנרגיה ירוקה בישראל ובשמו הקודם איגוד חברות אנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית בישראל נוסד בשנת 2009 כעמותה רשומה שמטרתה "עידוד ייצור חשמל ממקורות מתחדשים בישראל בקידום מדיניות ממשלה ורשויות, בקידום חקיקה, תקנות והסדרה ובהסברה"בשנת 2013 החל האיגוד לקדם גם את תחום ההתייעלות האנרגטית בישראל.

באיגוד חברים כיום 105 חברות, בענפים שונים, של מתקנים פוטו-וולטאים, מתקנים סולאריים גדולים, אנרגיית רוח, ייצור חשמל מביו-גז, ענף התייעלות אנרגטית וענף טכנולוגיות ישראליות בפיתוח וחברים באיגוד חברות אנרגיה, בניה ותשתיות ותיקות, חברות רב לאומיות וחברות ציבוריות  לצד חברות צעירות בתחילת דרך וחברות מחקר ופיתוח.

האיגוד משמש שופר לעוסקים בתחום לדיאלוג פורה עם הממשלה והרשויות, להסרת החסמים ולקידום התחומים בישראל.

מקורות האנרגיה המסורתיים, הפחם, הגז הטבעי והנפט, ממשאבי הקרקע המאובנים, הנם מתכלים ומוגבלים בכמותם והשימוש בהם לייצור חשמל מזהם את הסביבה ואת האוויר שאנו נושמים, תורם להתחממות כדה"א וגורם לנזקים בלתי הפיכים לבריאות האדם והחי ולסביבה.

הצורך לייעל את צריכת החשמל הנו צורך עליון ויסוד לקידומו של משק אנרגיה מודרני ומתקדם.

ייצור חשמל ממקורות מתחדשים ושינוי עולם האנרגיה הנם מן האתגרים הגדולים של דורנו והוא טומן בחובו הזדמנויות רבות לפיתוחים וחידושים.

לישראל תפקיד חלוצי בהסטוריה של האנרגיה המתחדשת.  כבר בשנות קום המדינה, בחזון ובמצוות ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, פותח בישראל המשטח הסלקטיבי (משטח תבור) שהיה הבסיס הטכנולוגי להקמתן של תחנות הכח הסולאריות המעשיות הראשונות בעולם.  בשנות ה-80 הקימה  חברת לוז הירושלמית בארה"ב את התחנות התרמו-סולאריות הראשונות, אשר מייצרות חשמל עד לעצם יום זה.

הישג זה, אשר רשום לזכותה של מדינת ישראל ולזכותו של ד"ר צבי תבור ז"ל, מנהל המעבדה הישראלית לפיזיקה במשרד ראש הממשלה דאז, שינה את עולם האנרגיה המסורתי ופתח את דלתותיו לייצור חשמל ממקורות מתחדשים בהיקפים ממשיים.

בהחלטת ממשלה משנת 2009 אמצה מדינת ישראל יעד מנחה לייצור חשמל ממקורות מתחדשים בשיעור % 10 מצרכי החשמל בשנת 2020.  יעד זה מתגשם בימים אלו באמצעות שורה של הסדרות לרכישת חשמל מייצרני חשמל ממקורות מתחדשים, אותן מפרסמת הרשות לשירותים ציבוריים חשמל.

בהחלטת ממשלה משנת 2008 נקבע יעד חסכון בחשמל של 20% מצרכי המשק בחשמל בשנת 2020.  יעד זה מתורגם ע"י משרדי הממשלה הפועלים בנושא לשורה של כלי תמרוץ ומענקים שמאפשרים את שילובם של טכנולוגיות התייעלות אנרגטית וחסכון בחשמל בסקטורים רבים במשק, כגון המגזר התעשייתי, הרשויות המקומיות ומגזר משקי הבית.

בהחלטת ממשלה משנת 2015 נקבעו יעדים המשכיים להחלטות הקודמות, בשילוב אנרגיות מתחדשות - 13% עד שנת 2025 ו - 17% לפחות עד שנת 2030 ובחיסכון בצריכת החשמל במשק - 17% עד שנת 2030. על יעדים אלו התחייבה ישראל כבל עם ועולם במסגרת ועידת פריז (COP21) שמטרתה היתה ליצור מסגרת חדשה של מחויבות עולמית כובלת ומוצהרת לשינוי מגמת האקלים העולמי הקשה.

מימוש יעד זה עשוי להפוך את ישראל לחברה במשפחת המדינות המובילות את מהפכת האנרגיה החדשה בעולם ולמחקר והפיתוח הישראלי צפוי חלק מרכזי בעתיד התחום.

כיום יכול כל צרכן חשמל להצטרף למהפכת האנרגייה הירוקה ולייצר בעצמו חשמל, באופן רווחי ולמשך תקופה של 20 שנה, במתקני גגות סולאריים פוטו-וולטאים, או בטורבינות רוח קטנות. מיזמים קרקעיים, של חוות ותחנות סולאריות וחוות רוח, צפויים להחליף בעתיד גם בישראל את הצורך בהקמת תחנות פחמיות מזהמות חדשות  ועולם החשמל המוכר לנו צפוי להשתנות. 

רשת החשמל המוכרת לנו כיום מתמודדת כבר בימים אלו, במדינות אשר אמצו את מהפכת האנרגיה המתחדשת ותכניות לאומיות להתייעלות אנרגטית, עם אתגרי ניהול רשת של אלפי יצרנים וצרכנים במקטע החלוקה.

שינויים אלו מצריכים פיתוחים וחדשנות ושילוב בין עולם האנרגיה לעולמות המידע, התקשורת וההי-טק, בהם לישראל יתרונות יחסיים.

מקורות אנרגיה מתחדשת נוספים, הכוללים בין היתר ייצור חשמל מפסולת, משפכים וממקורות אורגניים עתידים גם הם להוות מרכיב בסל האנרגיה המתחדשת וסביבם צפויות להתפתח תעשיות חדשות וטכנולוגיות חדשות.

תהליך פיתוח משק האנרגיה המודרני בישראל טומן בחובו פוטנציאל תעסוקתי וחברתי-כלכלי בהיקפים לאומיים והוא עתיד להאיץ את מודעות החברה בישראל לצורך בקיום עולמנו כתנאי לקיומנו שלנו, ערך ייסוד לקיימות.

איגוד החברות מגבש בפעילותו את הרתמותן של החברות הפעילות בתחום להגשמת יעדים נעלים אלו ולמימוש יעדי ומדיניות הממשלה לייצור חשמל ממקורות מתחדשים בישראל ולהתייעלות אנרגטית במשק החשמל.

איתן פרנס, מנכ"ל ומייסד האיגוד

ירושלים

"... וכל מה שבראתי בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם תקלקל אין מי שיתקן אחריך"  [קהלת רבתי, ז, כח]

לרשימת החברים באיגוד וקישור לאתריהם לחצו כאן או חזרו לעמוד הבית

 

footerLine
דף הבית | אודות | צור קשר | מפת האתר | תנאי שימוש | English English HTML 4.01 Verified CSS 2.1 Verified
כל הזכויות שמורות לאיגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל 2018 ©