איגוד חברות אנרגיה מתחדשת בישראל לוגו איגוד חברות אנרגיה מתחדשת בישראל

אנרגית רוח

line

אנרגית הרוח הנה משאב אנרגיה מתחדשת נפוץ וזמין.  נכון לסוף שנת 2017 הותקנו ברחבי העולם מתקני רוח לייצור חשמל בהספק מותקן של מעל ל-539 גיגה-וואט שאחראים לייצור של  כ-5.6% מצריכת החשמל בעולם.

 

מדינות כמו דנמרק, ספרד, פורטוגל וגרמניה מובילות בייצור חשמל במתקני רוח ומדינות נוספות מצטרפות מדי שנה בקצב גידול גבוה מאוד. בסוף שנת 2016 היוותה אנרגית הרוח כ - 15.6% מכלל צריכת החשמל באיחוד האירופאי. מתקני הרוח הם היעילים מבין מתקני האנרגיה המתחדשת המעשיים וצפוי כי גידול בהיקפי הייצור ופריצות דרך במו"פ יהפכו את מתקני הרוח יעילים עוד יותר בשנים הקרובות.  ענף ייצור החשמל בטורבינות רוח בעולם הנו ענף בוגר המשלב יתרונות של ניצול יעיל של משאב הקרקע לצד יכולת טכנולוגית מוכחת וכלים פיננסיים זמינים למימון פרוייקטים.

 

בסיס פיזיקלי

 

הפקת אנרגיה מרוח מתבססת על הנוסחה של מהירות הרוח בשלישית במכפלת שטח הפנים של הלהבים.  מהירות הרוח, כיוונה ואופי זרימתה הנם הגורמים החשובים ביותר להפקת האנרגיה בטכנולוגיה זאת.

 

למיקום מתקן הרוח חשיבות מכרעת.  פרמטר חשוב נוסף הוא זרימה חלקה של הרוח.  זרימה מעל ומאחורי משטחים מחוספסים יוצרת מערבולות אוויר שפוגמות באופן משמעותי בתפוקת האנרגיה.  ככל שמיקום מתקן הרוח רחוק יותר ממכשולים (בגובה ובמרחק) תפוקת האנרגיה תהיה גבוהה יותר.  כלל זה נכון הן בסביבה העירונית והן בסביבה הפתוחה.

 

למהירות הרוח כאמור השפעה מכרעת על הפקת האנרגיה.  ככל שהטורבינה תותקן גבוה יותר סיכוייה להפיק אנרגיה גבוהים יותר, בין אם מדובר בטורבינה זעירה או גדולה.

 

תרנים לטורבינות קטנות נעים בגבהים שבין 6 ל- 45 מ'.   מדידות רוח מתבצעות ע"י הקמת תורן זמני ומדידת הרוח באמצעות מכשור ייעודי למשך 3-6 חודשים. גובה תרני טורבינות בהספקים גדולים יותר יכול להגיע ל- 190 מ' ומשך תקופת מדידת משטר הרוחות יכול להגיע לתקופה של שנתיים ויותר.

 

טורבינה אנכית ואופקית

 

טכנולוגיית טורבינות הרוח נחלקת לשני סוגים עיקריים: טורבינה הוריזונטלית, הסובבת על ציר אופקי וטורבינה ורטיקלית אשר משלבת מערכת להבים באופן אנכי, בד"כ שטח הפנים הכולל המנוצל להמרת אנרגיה הרוח לחשמל בטכנולוגיה זאת קטן יותר.

 

ניצול שטח

 

מתקן רוח קטן מצריך שטח קרקע כולל של עד 40 מ"ר למתקן.  מלבד היעילות בניצול השטח, מתקני הרוח מאפשרים שימוש כפול בקרקע לצרכים שונים לצד הפעלת המתקן ובהם חקלאות, אחסנה, תעשייה וכיוצ"ב. פגיעת מתקני הרוח בשימושים קיימים היא מזערית.

 

בשנת 2014 אישרה הממשלה תכנית מתאר ארצית לאנרגיית רוח שקבעה את הכללים להקמה של טורבינות רוח בגדלים שונים - לתכנית המתאר תמ"א 10/ד/12 - לחצו כאן

 

למדיניות והסדרות תחום הרוח בישראל - לחצו כאן

 

לסקירת האיגוד על שילוב אנרגיות מחדשות בעולם - לחצו כאן

footerLine
דף הבית | אודות | צור קשר | מפת האתר | תנאי שימוש | English English HTML 4.01 Verified CSS 2.1 Verified
כל הזכויות שמורות לאיגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל 2020 ©